Великдень/ Випічка/ Різдво

Маковий рулет

маковий рулет рецепт

Маковий вінок (або колач з маком) – це знайомий усім маковий рулет, закручений у кільце. Взагалі-то, колач (або калач) є популярною українською стравою на святкових столах, особливо під час святкування Різдва чи Великодня.

Якщо ви зараз читаєте ці строки, то, мабуть, вже знаєте про значення колача в українській культурі. Це не просто смаколик, але й частина нашої культурної спадщини, яка передається з покоління в покоління. Він є символом традицій, звичаїв та гостинності українського народу. Тому так важливо нести ці знання та памʼять у такі важкі для нашого народу часи.

На моєму Youtube каналі є відео приготування макового вінка, який я робила до Різдва. Запрошую до перегляду! Вдячна за ваші вподобайки, коментарі та підписки, це допомагає просуванню україномовного контенту.

маковий рулет

Для приготування макового рулета зазвичай використовують дріжджове тісто, до якого додають начинку з маку, цукру, яєчного білка або молока. Начинка може містити також горіхи, сухофрукти або спеції, наприклад, корицю або ваніль.

Мене дуже потішила макова начинка за цим рецептом, вона виходить дуже соковита, не висипається з відрізаного шматочка рулету. Для мене це важливо, бо не люблю потім збирати зі столу смачненькі зернятка маку))

Маковий рулет смачний сам по собі, а якщо скрутити його у вінок, то отримаєте файну страву, що стане прикрасою вашого святкового столу. Обовʼязково приготуйте його до свята або просто до чаю!

З наведеної кількості інгредієнтів виходить досить великий маковий вінок діаметром ~26 см.

Тісто на маковий рулет

24 г свіжих дріжджів (або 8 г сухих)
100 г цукру
180 г молока
1 яйце
110 г вершкового масла дрібка солі
430 г борошна

Макова начинка з родзинками

150 г маку
120 г цукру
1 ч.л. ванільного цукру
1 білок
50 г масла
80 г родзинок
1 жовток + 1 ст.л. молока для змащування
трохи маку для прикрашання

Починаємо приготування з того, що розтоплюємо вершкове масло. Йому буде потрібен час на остигання.

ОПАРА

Тим часом зробимо опару. В частину молока додаємо дріжджі, трохи цукру та трохи борошна. Ретельно перемішуємо, накриваємо рушничком та лишаємо на пів години.

НАЧИНКА

Поки опара стоїть, починаємо готувати начинку. Родзинки заливаємо окропом.

Далі промиваємо та замочуємо мак. Мені було достатньо промити його двічі, але ви дивіться по тому маку, який у вас, наскільки він брудний.

Після промивання заливаємо мак окропом та залишаємо на 20-30 хвилин.

ТІСТО

І тим часом замішуємо тісто. До цього моменту опара має трохи піднятися та стати пухкою. Додаємо до неї молоко та цукор, що залишились, яйце, дрібку солі та розтоплене вершкове масло, що вже не гаряче, а ледь тепле (це важливо!).

І додаємо все борошно. Перемішуємо спочатку ложкою, а потім замішуємо тісто руками. Борошно можна трохи додати, за необхідністю. В решті маємо отримати тісто, що не липне до рук, але досить мʼяке.

Накриваємо його плівкою та лишаємо у теплому місці на 1,5-2 години. За цей час воно має вирости удвічі.

Поки тісто підходить, закінчимо приготування начинки. До цього моменту мак вже настоявся та набряк. Зливаємо з нього воду.

Додаємо до маку цукор та ванільний цукор. Добре перемішуємо та ставимо на слабкий вогонь уварюватися, щоб зайва рідина випарувалась, і в нас залишився тільки мак у сиропі. Це займає приблизно пів години, і час від часу мак треба помішувати.

Далі треба перебити мак у сиропі за допомоги блендера або в комбайні з ножами.

До перемеленого маку додаємо вершкове масло, та добре перемішуємо, доки масло розтане у ще теплому маку.

Додаємо білок 1 яйця та перемішуємо. Жовток не викидайте, він нам знадобиться пізніше.

Далі додаємо до маку родзинки, що вже добре набрякли, з них лише потрібно злити водичку. Перемішуємо й на цьому все, начинка готова.

Тепер займемося тістом. Ділимо його на 2 рівні частини. Розкочуємо одну частину у довгий прямокутник, з якого ми потім зробимо рулет. Він має бути досить довгим, оскільки потім ми скрутимо обидва рулети у завиванець, який далі складемо у форму кільцем.

Викладаємо на прямокутник половину начинки та розподіляємо її, лишаючи вільними по 2-3 см вздовж довгих країв тіста. На коротких краях теж залиште трохи місця, щоб потім начинка не витікала з рулету. 

Закручуємо маковий рулет та добре скріплюємо його. Все те саме повторюємо з другою половинкою тіста. Обовʼязково закрийте бокові зрізи рулетів, щоб начинка з них не витекла назовні.

ФОРМУВАННЯ та ВИПІКАННЯ

І тепер формуємо вінок. Два рулети потрібно переплести між собою.

Форму змащуємо вершковим маслом та обережно переносимо до неї майбутній колач. І закінчуємо його формування у кільце.

В центр колача ставимо банку, змащену вершковим маслом.

Накриваємо вінок рушничком та лишаємо у тихому місці на 1 годину. Протягом цього часу потрібно розігріти духовку до 180ºС.

Перед випіканням змащуємо колач сумішшю жовтка та молока. Дуже щедро змащуємо, це дасть колачу красивий золотистий колір та блиск.

Посипаємо колач сухими зернами маку та відправляємо у духовку випікатися приблизно 40 хвилин. Готовність перевіряємо зубочисткою: встроміть її у тісто та дістаньте, вона має вийти сухою, якщо маковий вінок готовий.

Чекаємо поки цей красунчик остигне, і виймаємо спочатку банку, а потім і сам колач з форми.

Якщо ви спробували цей рецепт, поділіться своїми враженнями чи цікавими змінами в коментарях нижче. Ваш відгук допоможе мені створювати ще більше смачних рецептів!

маковий вінок

More recipes

Be the first to comment

Leave a Reply