Англійський різдвяний кекс (або англійський фруткейк) – дуже вишукана святкова випічка. В його основі – класичне кексове тісто на вершковому маслі, нічого складного. Але багатство смаку, яке дають цукати, горіхи та ром у поєднанні з текстурою кексу після довгої витримки – це щось нереальне!
На моєму Youtube каналі вже є відео приготування різдвяного кексу, тож запрошую до перегляду. Буду вдячна за вподобайку, коментар та підписку, це допомагає просуванню україномовного контенту.
Багато хто вважає, що будь-які різдвяні кекси, у тому числі й знаменитий англійський фруткейк, називаються штоленами, але це не так. Штолен за традицією є саме дріжджовою випічкою (до речі, у моєму блозі є рецепт штолена з домашнім марципаном, а також відео його приготування). Не буду заглиблюватися в їхню передісторію, поговоримо тільки про схожість і відмінності в приготуванні.
Німецький штолен та Англійський різдвяний кекс – чи є різниця?
Чим схожі:
✔️ обидва настоюються 2-3 тижні;
✔️ містять багато начинки (сухофрукти, цукати, горіхи, марципан – у поєднанні один з одним або окремо).
Ось і вся схожість!
Чим англійський різдвяний кекс відрізняється від штолена:
✔️ Тісто. Штолен готується по-різному, за класикою це дріжджове тісто, але може бути й сирне або на заквасці. Англійський різдвяний кекс – це класичне фунтове кексове тісто. Тісто для кексу більш рідке, ніж у штолена, звідси випливає відмінність у формуванні майбутнього виробу.
✔️ Формування. Штолен традиційно овальної подовженої форми, кекс найчастіше круглий, іноді – цеглинка.
✔️ Зберігання. Штолен після випікання змащують розтопленим вершковим маслом, посипають цукровою пудрою, загортають у пергамент, і так він лежить 2-3 тижні, настоюється. Натомість Англійський різдвяний кекс після випікання поливають ромом, загортають у пергамент, а потім кожні 4-5 днів протягом 3 тижнів розгортають і змащують ромом, що дає кексу вологість та додатковий аромат.
Так, доведеться запастися терпінням. Звісно, вам не потрібно 3 тижні місити тісто та стояти біля духовки кожного дня – саме замішування та випікання займає максимум 1,5 години. Далі свою справу робить ароматний алкоголь (ром, віскі або той, що ви оберете) та час.
Чи можна куштувати англійський різдвяний кекс одразу після випікання, не чекаючи 3 тижні?
Так, звісно, й вони чудово смакуватимуть, але залиште хоча б половинку фруткейка полежати пару десятків днів, й ви відчуєте різницю. Аромат різдвяного кексу стане набагато глибшим, насиченішим, навіть “дорогим”, як казали замовники, для яких я кілька років пекла ці різдвяні кекси на свята.
А кекси не зіпсуються за 3 тижні настоювання?
Дуже поширене питання. Ні, не зіпсуються. Цукор та алкоголь добре консервують та захищають кекс від псування. Одного разу я навіть ненавмисно зробила експеримент: відклала кусочок кексу, щоб зʼїсти його після свят, та забула про нього. Знайшла через 3 місяці та, ви не повірите, він був чудовий.
Отже, англійський різдвяний кекс має величезні переваги: він не псується швидко й тому чудово переносить транспортування. Після трьох тижнів настоювання ви можете сміливо куштувати фруткейки, дарувати їх друзям та близьким, навіть відправляти поштою, оскільки у дорозі з кексами нічого не станеться, навіть у довгій дорозі за кордон, наприклад.
Це дуже зручно, й тому англійський різдвяний кекс – чудова ідея подарунка на Різдво або Новий рік. Особливо, тим, “в кого є все”. Англійського різдвяного кексу в них точно немає 🙂
Начинка для англійського фруткейка
Для начинки в англійські різдвяні кекси я люблю брати родзинки, курагу, в’ялені вишні або журавлини, домашні апельсинові цукати або цукати з ананасів, фісташки та мигдаль. Виходить ідеально. Але я вже багато разів готувала різдвяні кекси з іншими міксами цукатів, горіхів та сухофруктів, вони всі добре працюють у будь-якому співвідношенні. Головне – начинки має бути дуже багато. Стільки ж, скільки тіста, чи навіть більше. Щоб було не тісто з фруктами, а фрукти з тістом. Це головний секрет!
Дуже прошу, не заощаджуйте на вершковому маслі, беріть смачне та ароматне. Маргарин не підійде.
Який алкоголь підходить для приготування англійського різдвяного кексу?
Пряний ром, віскі, бренді, коньяк. Загалом, будь-який алкоголь із насиченим ароматом. Точно НЕ підійде вино, шампанське, вермути, пиво, сидр, водка. Цього року (2023) я випікаю англійські різдвяні кекси на Азорах, Португалія, тож використовую їх місцевий медовий лікер, він схожий на ром, але має тонку медову нотку в ароматі.
Чи можна приготувати англійський різдвяний кекс без алкоголю?
Треба сказати, що алкоголь тут відіграє роль виключно ароматної домішки, така собі “вишенька на торті” у смаковій палітрі різдвяного кексу (оце закрутила, але не знаю, як сказати простіше). Якщо у вас є побоювання з приводу вмісту спиртів у різдвяних кексах, то вони (спирти) випаровуються при випіканні, а потім – у повітря під час зберігання, оскільки фруткейки, завернуті у пергамент, не є герметично закритими.
Якщо геть немає жодного ароматного алкоголю у вашому доступі, тоді замочіть сухофрукти в окропі, готові різдвяні кекси просочіть розтопленим вершковим маслом, а далі просто чекайте 3 тижні, нічим не змащуючи. Ці фруткейки будуть також смачні, але знайте, що ви багато втратили, не додавши ром)))
Ну все, досить тексту, давайте вже готувати.
З цієї кількості продуктів виходить 2 кекси діаметром 16-18 см вагою по 600 грамів.
Інгредієнти:
200 г вершкового масла кімнатної температури
150 г цукру
4 яйця
250 г борошна
1 ч.л. розпушувача
1 ч.л. меленої кориці (рекомендую таку, дуже ароматна)
0,5 ч.л. мускатного горіха
дрібка солі
400-500 г суміші сухофруктів, цукатів та горіхів (співвідношення обирайте на свій смак)
∼200 мл рому (коньяк, віскі, бренді також підійдуть) для замочування сухофруктів
∼150 мл рому для просочування кексів
50 г борошна додатково
Мінімум за добу до випікання (можна й раніше) замочіть сухофрукти у суміші рому та води (1:1). Рідина має покрити фрукти (якщо не покрила, можна додати ще трохи води або періодично перемішувати суміш). Накрийте їх кришкою та приберіть геть з очей у важкодоступне місце.
У результаті сухофрукти набрякнуть і матимуть неймовірний аромат.
Замочувати цукати немає потреби.
Подрібніть горіхи (не надто дрібно).
Коли сухофрукти достатньо просочилися ромом, починаємо готувати кекс.
Увімкніть духову шафу на розігрівання до 160ºС.
Збивайте міксером м’яке масло з цукром десь 5-10 хвилин (масло має посвітлішати й стати пишним).
По одному ввести яйця, збиваючи тісто після кожного.
Порціями ввести борошно, розпушувач, спеції та сіль, добре перемішати.
Сухофрукти, вимочені в ромі, процідити, обваляти у борошні та разом з цукатами та горіхами додати до тіста. Добре перемішати.
Форми для випікання застелити пергаментом або змастити вершковим маслом або олією.
Розкласти тісто по формах, розділивши його на однакові порції (це зручніше робити з кухонними вагами).
Випікати кекси у розігрітій до 160ºС духовці близько 60 хвилин (для більших форм може знадобитися більше часу).
Починаючи з 50-ї хвилини можна почати перевіряти готовність зубочисткою (встромити в кекс та вийняти; зубочистка має вийти сухою та чистою).
Готові фруктові кекси вийняти з духовки та прямо у формах просочити ромом (кожен кекс полити 2-3 ст.л. рому). Остудити у формах.
Фруктові кекси, що повністю остигли, вийняти з форм, обернути пергаментом і прибрати в прохолодне місце на 3-4 тижні.
Протягом цього часу кожні 4-5 днів щедро змащувати кекси з усіх боків пензликом, змоченим у ромі. Або можна розпилювати на кекси ром, використовуючи пульверизатор, цей спосіб зручніше, якщо ви готуєте одразу багато кексів (на подарунки, наприклад).
Увесь цей час вони будуть пахнути ТАК, що всім мешканцям зноситиме дах. Але потерпіть, благаю, очікування точно варте результату, повірте!
Якщо ви спробували цей рецепт, поділіться своїми враженнями чи цікавими змінами в коментарях нижче. Ваш відгук допоможе мені створювати ще більше смачних рецептів!
Be the first to comment